منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

تاریخ: 15 شهریور 1400

توضیحاتی در مورد خبر رسانه‌ها درباره مطالبات کارکنان

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، طی روزهای گذشته برخی از رسانه‌های استان بوشهر پیرامون مطالبات کارکنان این سازمان مطالبی را مطرح کردند که جهت تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه می‌شود.

با بیان امتنان از اصحاب رسانه در خصوص بیان مشکلات منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، به منظور تنویر افکار عمومی و روشن شدن مطلب درج شده در یکی از رسانه های استان به استحضار می رساند منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به شیوه درآمد هزینه ای تعریف و اداره می‌شود و فاقد هر گونه ردیف بودجه و یا بهره گیری از فرآیندهای قانونی کمک های دولتی از بدو تاسیس بوده است.
 درسال 1394 با حذف معافیت 20 درصد سود عوارض بازرگانی و تقلیل حجم ترانزیت کالا به این منطقه عملا منبع مستقیم درآمدی منطقه ویژه دچار مشکل و تنگنا می‌شود. مکاتبات و تلاش‌های حقوقی کامل در راستای برقراری معافیت یادشده اعمال شده است لیکن با عنایت به تفسیر وقت مسئولان گمرکات ایران، منتج به نتیجه مطلوب نمی‌شود. این اقدام و قطع منبع درآمدی یاد شده مبانی عدم  پرداخت به موقع حقوق کارکنان در پنج ماه از سال‌های 94 و 95 می شود. علی ایحال از ابتدای سال 1396 و با تغییر مدیریت عالی منطقه و با ایجاد  تعریف موارد جدید درآمدی وفق آیین نامه اجرایی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، قسمتی از مطالبات همکاران تسویه شد. ضمن اینکه با تفاهم به‌عمل آمده تسهیلات کم بهره با معرفی منطقه ویژه اقتصادی در اختیار همکاران متقاضی قرار گرفته است تا به حل مشکلات معیشتی همکاران مساعدت شده باشد.

شایان ذکر است حقوق کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در سال جاری هر ماه پرداخت شده و همانطور که اشاره شد مطالبات کارکنان مربوط به سال‌های قبل است.

همچنین طی چند هفته گذشته، مدیریت سازمان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر تلاش ویژه‌ای برای پرداخت مطالبات مربوط به سنوات قبل داشته و با پیگیری‌های صورت گرفته امید می‌رود که به زودی بخش قابل توجهی از این مطالبات تسویه شود.

این در حالی است که برخی رسانه ها طوری نوشته اند که کارکنان منطقه ۹ ماه است حقوق نگرفته اند که خلاف واقع می باشد و طی ماه‌های اخیر هر ماهه حقوق کارکنان پرداخت شده و تنها حقوق مردادماه پرداخت نشده است که به زودی و طی چند روز آینده پرداخت خواهد شد.

ضمن اینکه هر یک از کارکنان منطقه که در ایام تاخیر حقوق با مشکل مواجه شده اند به شکل موردی مساعده پرداخت شده و برای حل مشکل وی مساعدت شده است.

کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر طی سال‌های گذشته با تمام وجود و توان خود در حال خدمت هستند و اگر در این زمینه اعتراضی نکرده‌اند به خاطر ترس از اخراج نبوده، بلکه به واسطه بزرگواری و بزرگ منشی آنها بوده است. ضمن اینکه طی سال های گذشته تاکنون علیرغم مشکلات مالی، هیچ کارگر یا کارمندی اخراج نشده که الان احدی از پرسنل ترس اخراج داشته باشد.

rotitr